SLEVA 20 % NA ZIMNÍ KOLEKCI

Jak pečovat o softshell

blog_blog

Jak pečovat o softshell?

Nejedna maminka si láme hlavu s tím, jak se starat o softshellovou bundu a kalhoty svého Julčátka tak, aby ty super báječné schopnosti jako je nepromokavost, oděruvzdornost a větruodolnost vydržely až do skonání světa, nebo raději déle :-)

Co zvolit na pračce?

care_set_d

Julči TIP: drobné a ještě nezaschlé nečistoty jako bláto odstraníte vlhčeným hadříkem.

Co sušička?

Sušičku v žádném případě, i když některé sušičky mají program na outdoorové prádlo, softshell by se mohl rozlepit. Sušte na ramínku.

Jak často prát softshell?

Říkáte si, “abych tím častým praním softshellku nezničila”. Opak je pravdou. Navíc známe to... Šup na písek a do kaluže a špinavé koleno je hned na světě (kdo by jim to zakázal). Takže praní je hold třeba. Navíc tělesný pot, sůl a tuky mohou ucpat póry membrány, jejichž průchodnost je třeba pro správnou funkčnost oblečení. Občasné praní bundy je tedy nevyhnutelné.

Jak postupovat

Taková ta maminkovská klasika. Z kapes vyndáme figury dinosaurů, autíčka a neidentifikovatelné papírky. Zipíky pozapínáme a bundu i kalhoty otočíme naruby. Pozor...do stejné várky nedávejte oblečení, které by mohlo softshell poškodit (třeba oblečení s flitry).

Co do pračky?

Softshellky se budou nejlépe rochnit ve speciálním pracím prášku (ideálně přímo na membránové oblečení). Nám se osvědčil prací prostředek z DM.

Julčo a co aviváž? Chci aby oblečení krásně vonělo

Při přidání aviváže vám sice bude softshellka vonět jako rozkvetlá louka, ale ztratí své funkční vlastnosti. Aviváž může poškodit membránu a z bundy se rázem může stát skafandr, ve kterém se budou Julčata pořádně potit.

A co se skvrnami?

Nám se osvědčilo klasické jádrové mýdlo Jelen, které neobsahuje tenzidy (povrchově aktivní látky) a nenarušuje tak membránu.

Impregnace

Trocha opáčka neuškodí. Softshell je vlastně látkový sendvič = fleece + membrána + vrchní polyester (textilie). V případě letního softshellu jen membrána a polyester.

Membrána je chráněná poleyesterovým textilem, ten sám o sobě ale není nepromokavý. A tak je přímo z výroby ochráněn neviditelnou impregnací, díky které kapky vody krásně stékají (představte si teflon a olej, jak krásně klouže :-) ).

A právě impregnace na této vrchní vrstvě utváří povrchové napětí, díky kterému kapky vody doslova stékají. Tato vrstva se může ale praním, špínou, potem, mechanickým opotřebením, porušit a vrchní polesterová textilie začít nasávat vodu.Nepromokavost membrány však zůstává! Membrána sice kapky vody zastaví, ale vrchní textilie může zhoršit prodyšnost materiálu a uvnitř může začít kondenzovat pot, což na první pohled může vypadat jako promoknutí.

Julčo, kdy je tedy čas na impregnaci?

Úplně jednoduše… pokud v deštíku začnou na softshellkách zůstávat tmavé fleky, je čas na obnovení ochranné vrstvy impregnací.

Po jaké impregnaci sáhnout?

Impregnaci najdete ve více formách - jako balení 2v1 spolu s pracím práškem, přímo do pračky, nebo ve spreji. Nám se osvědčila ta ve spreji. Impregnaci do pračky nedoporučujeme! Můžete naipregnovat i spodní fleecovou vrstvu a neprodyšný skafandr je na světě.

Doporučujeme Nikwax - Softshell proof - impregnace pro softshell oděvy ve spreji. Pohodlně se aplikuje, rychle schne a krásně obnovuje ochrannou vrstvu. Koupíte jí TADY.

Postup při impregnaci

  1. Vyprání softshellek v pračce (Julči TIP: pozor, pokud by zůstala na oblečení špína, impregnací by se mohla zakonzervovat).
  2. Zapnutí všech zipíků.
  3. Nastříkání impregnace na vzdálenost 15 cm (nebo dle výrobce) v dobře větratelné místnosti, nebo venku. Nanášíme ji, dokud je schopná textilie absorbovat (začínají se tvořit loužičky).
  4. Pro lepší vstřebání použijeme houbičku.
  5. Necháme usnout.
  6. Jupí, jdeme ven to testnout :-)

Jak naimpregnovat oblečení se můžete podívat v našem videu:

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz