SLEVA 20 % NA ZIMNÍ KOLEKCI

Softshell = materiál do každého počasí

Asi každý dnes zná softshell a jeho výhody. Věděli jste, že softshell je materiál do každého počasí? Že jste si doposud mysleli, že softshellová souprava přijde vhod pouze na podzim? Kdeže! Některé jarní i letní dny jsou přece také deštivé a poslední dobou i dosti větrné, a právě v nich využijete softshell na maximum. Jeho velkou výhodou totiž je, že velice zdatně odolává dešti i větru. Stejně dobře je softshell využitelný i při zimních radovánkách, a to pro jeho tepelnou izolaci i vysokou prodyšnost. Pojďte se s námi dozvědět o softshellu více.

Co je softshell?

Je tu mezi námi někdo, kdo stále tápe, co je softshell? Pokud ano, pojďme si tento materiál prozkoumat do posledního vlákna.

Softshell je funkční materiál, který se velice hojně používá k výrobě vícevrstvého outdoorového oblečení. Nabízí flexibilitu a pohodlnost, což je ideální pro různé venkovní aktivity v proměnlivém počasí. 

Liší se tím, jaké materiály jsou použity na jeho vrstvy. Klasickou svrchní vrstvou je tkanina s vodoodpudivou a větruodolnou úpravou. Vnitřní vrstva je pak zvolena podle toho, jak má mít oděv vysokou tepelnou izolaci může jít o tenkou tkaninu, microfleece či fleece s delším chloupkem. Mezi svrchní a vnitřní vrstvou pak může být navíc ještě elastická membrána, která vylepšuje voděodolnost, odolnost vůči větru a prodyšnost.

Motivací výrobců bylo nalézt pružnější alternativu k příliš tvrdým a nepromokavým hardshell materiálům a zároveň k málo odolným fleecovým bundám.

Jaké jsou základní vlastnosti softshellu?

Základní vlastnosti mohou být patrné již z překladu názvu softshell = “měkká skořápka”. Dalo by se tedy říct, že jde o pohodlný a poddajný materiál s určitou mírou odolnosti a ochrany. 

  • Vysoká prodyšnost

Softshell umí odvádět vlhkost a pot od těla, což zabraňuje přehřívání a naopak zajišťuje suchost a komfort při nošení.

👉 Prodyšnost uvádíme v jednotce g/m2/24hod. Čím vyšší je tato hodnota, tím je produkt prodyšnější.

  • Voděodolnost

Softshell, ač není 100% nepromokavý materiál, tak má díky své tkanině, nebo povrchovým úpravám vysokou míru vodoodpudivosti. Přesněji – softshellový materiál odpuzuje kapky vody. Je tak vhodný do mírného deště či sněhu, ale už méně vhodný do silných srážek či bouře. 

👉 Voděodolnost uvádíme v jednotce mm/H2O. Čím vyšší je tato hodnota, tím je produkt voděodolnější.

  • Odolnost proti větru

Softshell díky hustotě vláken velice zdatně odolává průniku větru. Některé softshellové produkty mají speciální membrány, nebo povrchové úpravy pro ještě vyšší ochranu proti větru.

  • Tepelná izolace

Softshell poskytuje dobrou tepelnou izolaci, opět díky své hustotě vláken. Ta zachovává vzduchovou vrstvu mezi tkaninou a tělem. Ještě větší tepelnou izolaci pak zajišťují produkty, které mají fleecovou podšívku.

  • Elasticita

Softshell je měkký a pružný materiál, který umožňuje volný pohyb bez omezení. Je ideálním materiálem pro aktivity, které vyžadují široký rozsah pohybu.

  • Nízká váha

Softshell je ultra lehkým materiálem, který je snadno sbalitelný a nemačká se. Tím pádem ho netřeba žehlit.

Nezapomínejte pod softshellové svrchní oblečení pořídit i vhodné spodní vrstvy dle počasí. Správným vrstvením docílíte maximálního efektu prodyšnosti softshellu a stejně tak schopnosti odvádět vlhkost od těla.

Jak správně vybrat velikost?

Softshellové oblečení UNUO je rostoucí, a to hlavně díky prakticky šitým nápletům, které jdou v počátku nošení ohrnout dle potřeby. Proto se nemusíte bát vzít oblečení o chlup větší, aby vám co nejdéle posloužilo. Avšak vždy dbejte na to, ať se moc nekrabatí, kalhoty nepadají a v ohybech bundy se nedělají vzduchové bubliny. Pak by mohlo docházet ke ztrátě tepelné izolace i nižší odolnosti vůči větru. Stejně tak by se nejspíše narušila pohodlnost pohybu.

Potřebujete pomoct s výběrem velikosti? Jsme tu pro vás. U každého produktu najdete proklik na velikostní tabulku, která přehledně udává míry produktu. Také v ní můžete přehledně vidět dostupnost ve všech velikostech. V tom, jaký vybrat střih, vám pomohou naše pomocné tabulky. Nevíte si rady ani tak? Pak nás neváhejte kontaktovat na chatu, který je součástí webu.

Jak na péči o softshellové oblečení?

Softshell je nenáročný materiál, co se údržby týče. Velké nečistoty často stačí otřít vlhkým hadříkem a z nejhoršího jste venku. Před vložením oblečení do pračky nezapomeňte zapnout všechny zipy, patentky a knoflíky, ať nedojde ke zbytečnému zatržení vláken. Také oblečení otočte naruby.

  • Perte na 30 °C 

Při pravidelném praní, doporučujeme podobně jako u všech funkčních materiálů, prát na 30 °C. Jedině tak totiž softshellovému materiálu zachováte jeho funkční vlastnosti v nejvyšší spolehlivosti. Ve výjimečných situacích, kdy dojde k extrémnímu zašpinění a vy nemáte možnost ihned oblečení vyprat (např. po delší dovolené v nepříznivých podmínkách) můžete zvolit praní na 40 °C. Vyšším teplotám praní se ale určitě vyhněte. 

  • Nepoužívejte aviváž

Aviváž snižuje funkčnost membrány a ucpává kapiláry odvádějící vlhkost. Navíc má aviváž změkčující účinky, které nesvědčí svrchní vrstvě softshellu snižují její odolnost.

  • Nepoužívejte bělidla

Prací prostředky nemusí být nutně speciální pro funkční oblečení, určitě se však vyhněte bělidlu. Na větší těžko odstranitelné skvrny doporučujeme zkusit žlučové mýdlo, kterým flek potřete, necháte chvíli působit a poté běžně vyperete.

  • Volte nižší otáčky

Softshell ždímejte na nižší počet otáček. Vyšší otáčky by mohly poškodit membránu. Jelikož softshell velice rychle schne, postačí maximálně 800 otáček / minutu.

  • Nesušte v sušičce

Softshellové oblečení nesušte v sušičce ani položené přímo na radiátoru, ale volně na sušáku v dobře větrané místnosti či venku. Pokud sušíte venku, vyhněte se přímému sluníčku, ať nedochází ke zbytečnému šisování barev. Jelikož softshell velice rychle schne, do pár hodin je oblečení suché a připravené k dalšímu použití.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz